Yara ve Yara Çeşitleri - Medikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, MedikalblogMedikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, Medikalblog

Anasayfa Blog Yara ve Yara Çeşitleri


 • Hasta Yarası, Yara Nedir? Yara Çeşitleri Nelerdir?

  Yara Nedir?

  Yara, farklı nedenlerden kaynaklanan veya bir travma sonucu, mukoza ve deri bütünlüğünün bozulmasının yanı sıra kan damarları, sinir ve kas sistemi gibi vücudun diğer yapılarının da olumsuz etkilenmesidir. Kısacası derinin ve deri altı dokularının zedelenmesi ve zarar görme durumudur.

  Yara bakımı, yaranın türüne ve yapısına göre değişmektedir.

  Yara ve Yara Çeşitleri

  1- Kesik Yara : Bıçak, çakı, cam gibi kesici aletlerle meydana gelen basit yaralardır, derinlikleri kolay belirlenir, yüzeysel veya derindir. Derin kesiklerde kas, damar ve sinir gibi dokular zarar görebilir.

  Kesik Yara Nedir

  Kesik Yara

  2- Sıyrık Yara : Derinin, sert bir yüzeye sürtünmesi veya şiddetli olarak çarpışması ile oluşan yaralardır. Fazla kanaması olmayan, doku zedelenmesi sonucunda hassasiyet oluşan ve sinir uçlarının sonlandığı bölgelerin zarar görmesiyle ağrının oluştuğu yaralardır.

  Sıyrık Yara Nedir

  Sıyrık Yara

  3- Delici Yara: Sivri ve uzun aletlerle ( bıçak, şiş, kırık cam, kurşun, çivi, çakı vb) oluşan yaralardır. Deriye zarar veren cismin verdiği hasara göre; yaranın derinliği ve yüzey derinliğine bağlı olan yaralardır. Genellikle yüzeysel genişlik az, derinlik fazladır, kanama hatta görülmeyebilir. Aldatıcı yara türüdür, tetanos tehlikesi olası bir yara türüdür. Yaşam tehlikesi olabilir.

  Delici Yara Nedir

  Delici Yara

  4- Ezik Yara: Çarpma, sıkışma, enkaz altında kalma, trafik kazası, ağırlık düşmesi, sopa, taş, yumruk gibi nedenlerden dolayı oluşan yaralardır. Yara kenarları ezik ve kesik yaralara göre kanama riski daha azdır. Yaşamı tehlikeye sokabilecek ve iç organlarda hasar yaratabilecek türden yaralardır.

  Ezik Yara Nedir

  Ezik Yara

  5. Parçalı Yara: Genellikle baş, el, kol, bacak ve ayakta görülen; deri veya deri altındaki dokuların bir bölümü ya da tamamının ayrılması ile oluşan yaralardır. Fazla kanaması olan ve dokuların genellikle anatomik bölgelerinden ayrıldığı parçalı yaralardır. Örneğin; makine, ev kazaları, motosiklet kazaları, küçük tamir aletlerinin çalışması sırasında oluşan yaralardır.

  Parçalı Yara Nedir

  Parçalı Yara

  6. Enfekte Yara: Mikroorganizma bulaşma olasılığı yüksek, enfekte yaralardır. 6 saatten fazla süresi geçmiş gecikmeli yaralar; kenarları düzgün ve muntazam olmayan yaralar; cerrahi dikişleri birbirinden ayrılmış yaralar; ateşli silahlar sonucu meydana gelen yaralar; böcek, yılan, köpek gibi canlıların ısırma ve sokmasıyla oluşan yaralardır; çok kirli ve derin yaraların, dokuların (damar, kas, sinir vb.) hasar gördüğü yaralardır.

  Enfekte Yara, Enfeksiyonlu Yara

  Enfekte Yara, Enfeksiyonlu Yara

   

  Office 365

  Medikal Blog Whatsap Medikal Blog Whatsap

  Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir.
  Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir.
  Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır.
  Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

  Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, “Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur”. İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.

  Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

  Bize Yazın

 Medical ürünler iletişim

Şişli escort