Hepatit B - Medikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, MedikalblogMedikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, Medikalblog

 • Hepatit B
  Aynı adı taşıyan virüsün karaciğere yerleşip orada çoğalarak
  karaciğeri tahrip etmesi ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.
  Hepatit B ayrıca aşı ile korunulabilir hepatitler içerisinde tek kronikleşen (müzminleşen) hepatit tipidir.
  Hepatit B Türkiye’de ve Dünya’da önemli bir sağlık sorunudur.
  Bugün Dünya’da yaklaşık iki milyar kişinin Hepatit B’ye
  yakalandığını biliyoruz. Bunun yanında 350 milyon kişi
  bu virüsü kronik olarak taşımaktadır. Ülkemizde de durum farklı değildir. Türkiye’de bugün her 3 kişiden yaklaşık 1’i Hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır. Yine her 10 kişiden 1’i Hepatit B virüsünü taşımakta ve bulaştırmaktadır.
  Hastaların %75-80’inde hiçbir belirti görülmez. Kuluçka süresi olan 2-6 ayın sonunda gözlenebilen hastalık belirtileri; aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi, iştah kaybı, bulantı, kusma, deride ve göz aklarında sararma, idrar renginde koyulaşma, karın ağrısı ve karaciğer bölgesinde hassasiyettir.

  Hepatit B AIDS’te olduğu gibi kan yoluyla ve çok sıklıkla da yakın temas ile bulaşır.
  Ancak Hepatit B virüsü AIDS’ten 50 ila 100 kat daha bulaşıcıdır.
  Hepatit B virüsünün bulaşmasında ev içi bulaş da önemlidir.
  Derideki bir çatlak ya da açık yara ile temas eden bir damla kan ya da tükrük bile hastalığın bulaşması için yeterli olabilmektedir. Bunun dışında en ciddi bulaş yollarından bir tanesi de taşıyıcı anneden bebeğine olan bulaşmadır.
  Çünkü anneden bebeğe bulaşlarda bebeklerde kronikleşme şansı %90 gibi çok yüksek bir değerdir. Hepatit B’nin bir diğer bulaşma yolu cinsel ilişki ile bulaşdır. Kan ve kan ürünlerinin kullanımı, kirli enjektörler, cerrahi müdahale, kuaför ve berberlerdeki iyi sterilize edilmemiş manikür-pedikür setleri, traş bıçakları, makaslar ve diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına aracılık edebilmektedir. Steril olmayan aletlerle yapılan sünnet ve kulak delme gibi işlemler de Hepatit B’nin bulaşması için önemli bir risk oluşturmaktadır.
  “Hepatit B Virüsü Taşıyıcılığı” Ne Demektir?
  Bu virüs ile temas eden her 10 bebekten 9’u ve her 10 erişkinden 1’i belirli bir süre sonunda (»6 ay) mikrobu vücudundan atmayı başaramaz. Bu durumda kişi virüsü yaşam boyu vücudunda “taşıyacak” ve etrafa yayacaktır. Ancak taşıyıcılarda hastalık durumu farklılık gösterir. Bazı kişilerin karaciğerlerinde önemli değişiklikler meydana gelmezken, bazılarının karaciğer hücrelerinde ağır hasarın ortaya çıktığı tablolar oluşabilir. Bu gruptaki bireylerde, yıllar sonra siroz ve karaciğer kanseri görülebilir.
  Hepatit B’de risk birçok bulaşıcı hastalıktan çok farklıdır, çünkü kronik hepatitlilerin %25’i primer karaciğer kanseri ve siroz nedeniyle ölmektedir, çünkü Hepatit B tüm dünyadaki primer karaciğer kanserlerinin %60-80’inden sorumludur. Ve primer karaciğer kanserleri kanser ölümleri içinde
  ilk üç sırada yer almaktadır. Hepatit B virüsü sigaradan sonra
  bilinen en yaygın kanserojendir (kanser nedenidir).

  Hepatit B Risk Grupları Kimlerdir?
  Hepatit B’li anneden doğan bebekler,
  Ev içinde Hepatit B hastası ya da taşıyıcısı olanlar,
  Birden fazla kişi ile cinsel ilişkisi olanlar,
  Kan ve kan ürünleri kullananlar,
  Hemodiyaliz uygulanan kişiler,
  Damar içi ilaç bağımlıları,
  Sağlık personeli
  Hepatit B’den Korunma
  Kesin tedavisi olmayan bu hastalığa karşı en etkili
  korunma yolu aşılanmadır.
  İstanbul sağlık müdürlüğü sitesinden alıntıdır.

  Bütün hepatitlerin aşısı var mıdır?
  Yoktur. Sadece B ve A hepatitine
  karşı aşı günümüzde uygulanmaktadır.

  Hepatit aşısı kimlere yapılır?
  Doğuşta tüm yeni doğanlara ayrıca, hepatit B taşıyıcılarının tüm aile bireylerine, taşıyıcıların cinsel eşleri, damar yoluyla uyuşturucu bağımlıları, diyaliz uygulanan böbrek hastaları, sık sık kan verilen hastalar, bağışıklık sistemi yetersiz hastalar, bakım evlerinde yaşayanlar, sağlık personeli, berberler ve tutukevlerinde kalanlara yapılır.
  Bu aşı ile hangi hepatitlere karşı korunabilirim?
  Hepatit B hastalığına karşı korunulur.

  Medikal Blog Whatsap Medikal Blog Whatsap

  Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir.
  Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir.
  Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır.
  Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

  Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, “Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur”. İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.

  Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

  Bize Yazın

 Medical ürünler iletişim