Okul Öncesi Eğitimin Önemi - Medikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, MedikalblogMedikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, Medikalblog

Anasayfa Pedagog Okul Öncesi Eğitimin Önemi

  • Okul Öncesi Eğitimin Önemi

    “Yünlerin beyazlığına boyalarla verilen renk silinmez.
    Bu yüzden çocuğun ilk yıllarında, henüz tam bir
    biçim almamış olan zihnine verilecek bilgilerin ve
    örenek alacağı kişilerin özenle seçilmesi gerekir.”
    Quintilianus.

    Çocukların geleceğini belirleyecek olan toplumsal ve ahlaki değerlerin aktarılması, yaşamın ilk yıllarında başlar. Temel bilgi ve beceriler bu dönemde kazanılır. Bu nedenle okul öncesi eğitimin önemi büyüktür.

    Anaokulu, kurum olarak ailenin dışına atılan ilk adım olarak düşünülmelidir.
    İlk üç yıl içinde çocuk , model olarak gördüğü anne ve babasınından alabileceğini alır ve kendisine tanınan fırsatlar ölçüsünde belirli bir psiko-sosyal olgunluğa varır.
    Ancak bu gelişim sınırlıdır.

    Anaokulu, çocuğa bilgi aktarmaktan çok, çocuğun içinde var olan yeteneklerin serpilip gelişmesine yardımcı olur. Çocuk anaokulunda en iyi oyun ortamını bulur, işbirliğini geliştirir, yaşıtlarıyla ilişkiye girerek birlikte yaşmayı öğrenir.

    Okul öncesi eğitim kurumu, aynı zamanda kuralları en etikili bir biçimde öğretebilen bir kurumdur. Çocuk burada kendi hakkını korurken, paylaşamayı ve başkalarının özgürlüğünü zedelememeyi öğrenir.

    Çocuk, en iyi ve örgütlü oyun ortamını kurumda bulur. Böyle özgür ve duyguların rahatlıkla ifade edildiği ortamda da çocuğun gizil güçleri kolayca ortaya çıkar.

    Araştırmalar bize göstermiştirki okul öncesi eğitim kurumunda eğitim görerek ilkokula başlayan çocukların, bu eğitimi görmeyenlere oranla daha katılımcı, girişken, uyumlu ve yaratıcı oldukları gözlenmiştir. İşte bu nedenden dolayı, annesi çalışsın ya da çalışmasın her çocuğun temel eğitim
    kapsamında okul öncesi eğitime ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir gelişim için, 3-6 yaşarası bir okul öncesi eğitim kurumunda eğitim gereklidir.

    Okul öncesi eğitim kurumu, çocuğu barındıran değil, eğiten bir kurum olmalıdır. Amaç annenin yokluğunda zamanı geçirmek değil çocuğun okul öncesi eğitim programından yararlanmasını sağlamaktır. Ne yazık ki ülkemizde kurumların çoğunluğunun koruma ve barınmaya dönük “bakım” amaçlı, buna karşılık azınlığının “eğitim” amaçlı olduğu görülür. Bu nedenle anne babalar okul seçiminde titiz davranmalıdır.

    Okula Hazır Olma Ve Adaptasyon

    Anaokuluna başlayan bir çocuğun ilk birkaç haftası, bazı çocuklarda da birinci aya kadar geçen süreye adaptasyon dönemi olarak adlandırılır.

    Bezen ebeveynler, “ ya çocuğum bir haftadan daha uzun süre kalmamı isterse?”
    diye sorabilir. Liseden mezun olacak bir çocuğun okulda oniki senesi geçeceği düşünülürse, çocuğa okulla ilgili olumlu bir fikir aşılamak için bir iki hafta ufak
    bir yatırımdır.

    Ayrılık Endişesi: Bazen okulu reddetme çocuğun yabancı bir ortama
    girme korkusu ve annesinden ayrılma endişesinden kaynaklanır.
    Aslında bu korku her çocukta vardır, ancak aşırıya kaçıp çocuğun fonksiyonlarını engellemeye başlarsa problem haline gelebilir. Yoksa ayrılma zorlukları çocuğun gelişiminin normal, sağlıklı parçasıdır. Ancak çocuk, annesi tarafından aşırı itina
    ile büyütülmüşse ve her ihtiyacı karşılanmışsa ayrılmakta zorlanır.

    Annenin Endişesi: Bazen de anne çocuğuna güvenmez ondan ayrılmakta zorlanır.
    Bu da çocuğa yansıyınca okul korkusu ortaya çıkabilir. Anne çocuğun okulda rahat edemiyecek kadar küçük olduğunu düşünmekte, farkında olmadan da okula gitmesini istemeyen sinyaller vermektedir.
    “ O büyük ve kalabalık sınıftan korkuyormusun? Acaba alışamadığını mı düşünüyorsun?
    İstersen bir süre yanımda kalmamı istermisin?” gibi çocuğa sorulan sorularla aslında farkında olmadan çocuğa korku ve güvensizlik aşılamaktadır.

    İnatçı Çocuk: Bazı çocuklar herşeye direnç gösterdikleri gibi okula gitmeye de karşı koyarlar. Bu tip çocukların okula gitmeyişleri endişe veya korkuya bağlı değildir. Herşeye karşı gelen inatçı huylarından kaynaklanmaktadır.

    Ne Yapmalı?

    Çocuk okula zihinsel gelişim açısından hazır, ancak duygusal açıdan hazır değilse
    okula gitmek istemez.

    Okul öncesi eğitim kurumu, çocuk için ailesinden ilk ayrılış olacağı için kuruma alışmakta zorlanabilir. Çocuğun okula karşı güven duygusu oluşturabilmesi için ilk günler sizi okulda görmesi son derece önemlidir. Bu güvenin oluşturulması için gerektiğinde anneye kademeli uzaklaştırma uygulanabilir. Birinci gün ofiste bekleme, ikinci gün, bahçede bekleme, üçüncü gün sadece öğlen yemeğinde görüşme gibi. Size olan güvenini sarsmamak için bu dönemde ben burda seni bekliyorum diyerek okuldan habersizce ayrılmamalısınız.

    Çocuğunuz ilk günler daha sakin sonraki haftalarda okula bırakma sırasında ağlayabilir. Bu ağlamalar okulla ilgili olmayıp sadece çocuğun o günlük ailesiyle vakit geçirme istedğinden kaynaklanabilir.

    Çocuklar bu dönemde arada bir okulda yaşamadığı olayları sanki gerçekten olmuş gibi aktarabilir. Böyle bir durumda çocuğa yorumda bulunmadan direk okul yönetimi ve öğretmeniyle iletişime geçerek haraket etmenizde fayda vardır.

    Herşeyden önce çocuğun okuldan uzak kalmamasına önem verilmelidir. Evde kalış uzadıkça okula dönüş o ölçüde güçleşir. “sakinleşsin, dinlensin, aman üstüne varmayalım diye çocuğu evde tutmak, çocuğun okula adaptasyonun sadece geciktirir iyileştirmez. Çocuğun yanında okulla ilgili olumsuz yorumlar yapılmamalı okula devamı konusunda yüreklendirilmelidir.

    Anne ve baba çocuğa soğukkanlı bir tutumla yaklaşmalıdır. Anne ve babadan hangisi daha kararlı ve tutarlı davranabiliyorsa çocuğa okula o götürmelidir. Okula gitmeyi evde kalmaya göre daha eğlenceli hale getirmeye gayret edilmelidir.
    Uzman Pedagog Didem KÜT

    REFERANSLAR:

    Bilir, Şule; Anne ve Çocuk Salığı,Alkım Yayıncılık, İstanbul, 5. Basım, 1994.
    Clark, Lynn; Ana Babalara Yardım, Evrim Yayıncılık, İstanbul, 1996.
    Crow, L. and Crow, A., Child Psychology, Barnes and Noble Inc., New york, 1996.
    Salk,Lee; Çocuğun duygusal sorunları, Remzi Kitapevi, İstanbul 5. Basım, 1993.
    Pıeper, Martha Heıneman; Akıllı Sevgi, İnkilap Kitabevi, İstanbul,2001.
    Saygılı, Sefa; Çocuklarda Davranış Bozuklukları, Elit Yayınları, İstanbul, 1994.
    Yavuzer, Haluk; Çocuk Eğitimi El Kitabı, Remzi Kitabevi, İstanbul, 6. Basım, 1998.
    Yavuzer, Haluk; Çocuk Psikolojisi, Remzi Kitabevi, İstanbul, 15. Basım, 1998.

    okul-ve-cocuk

    İletişim:
    Medikal Blok Medikal
    Medikal Kozmetik Tekstil İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
    Adres : Osmanağa Mah Rıhtım Cad. Reşit Efendi Sok No : 45 /A
    Kadıköy – İSTANBUL
    İletişim : 0216 405 28 28 – 0216 405 28 29 – 0216 349 80 80
    Fax : 0216 405 28 30
    Mobil : 0532 377 93 07 – 0530 286 53 43
    Mail : omronmedikal.net@gmail.com
    www.medikalblog.net

    Medikal Blog Whatsap Medikal Blog Whatsap

    Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir.
    Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir.
    Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır.
    Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

    Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, “Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur”. İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.

    Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

    Bize Yazın

 Medical ürünler iletişim
mersin escort