Peak Flow Metre Nedir? Kullanımı Nasıldır? - Medikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, MedikalblogMedikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, Medikalblog

Anasayfa Medikal Ürünler Peak Flow Metre Nedir? Kullanımı Nasıldır?

 • Zirve Akım(Peak Flow) Metre Nedir ?

  Zirve Akım Ölçer(Peak Flow Metre), havanın ciğerlerinizden nasıl dışarıya çıktığı ölçmek için kullanılan, astımlılar için ucuz, taşınabilir bir el cihazdır. Bu sayacı kullanarak zirve akımınızı ölçmek, astım semptomlarınızı yönetmek ve astım atağını önlemenin önemli bir parçasıdır.
  Zirve debimetresi, tamamen teneffüs edildikten sonra kuvvetlice nefes aldığınızda akciğerlerin havanın ne kadar hızlı çıkacağını ölçerek çalışır. Bu önlem “pik ekspirasyon akımı” veya “PEF” olarak adlandırılır. PEF’nizi takip ederseniz, astım belirtilerinizin kontrol altında veya kötüleşip gelişmediğini öğrenirsiniz.

   

  Zirve Akım Ölçer(Peak Flow Metre) Nasıl Kullanılır,Çalışır, Kullanımı ?

  Zirve akımınızı ölçmek, size ve sağlık uzmanınıza, ciğerlerinizden havayı ne kadar iyi havalandırdığını gösterir. Astım nedeniyle solunum yollarınız daraldı ve engellenmişse, zirve akım değerleri düşer.

  Evde zirve akımını kontrol edebilirsiniz. Temel adımlar şunlardır:

  -İşaretleyiciyi numaralı ölçeğin altına getirin.
  -Ayakta düz durun.
  -Derin bir nefes al. Akciğerlerinizi sonuna kadar doldurun.
  -Ağız parçasını ağzınıza, dişlerin arasına yerleştirirken nefesini tutun. Etrafındaki dudaklarını kapat. Dilinizi deliğin içine veya içerisine koymayın.
  -Tek bir darbede elinizden geldiğince sert ve hızlı havaya uçurun. İlk hava, atışınız en önemlisidir. Bu nedenle daha uzun süre üfleme, sonucunuzu etkilemez.
  -Alınan numarayı yazın. Ancak, öksürdüğünüz ya da doğru adımları atmadıysanız, numarayı yazmayın. Bunun yerine, adımları tekrarlayın.
  -İşaretleyiciyi alt kısmına geri getirin ve tüm bu adımları 2 kez daha tekrarlayın. 3 sayıdan en yüksek olanı pik akım numaranızdır. Günlük grafikte yaz.
  -5 yaşın altındaki birçok çocuk pik metrelerini çok iyi kullanamaz. Ancak bazıları yapabiliyor. Çocuğunuzun onlara alışması için 5 yaşından önce pik akım sayaçlarını kullanmaya başlayın.

   

  Zirve Akım Ölçer(Peak Flow Metre) Kimler Kullanmalı ?

  Sizin veya çocuğunuzun orta derecede şiddetli astımı varsa ve günlük astım ilaçları gerektirecek olursa, zirve akım sayaçları çok faydalıdır. 6 yaş ve üzeri çocukların çoğunda bile, iyi sonuçlar veren bir zirve debimetresi kullanabilmelidir. Orta yada şiddetli astımı olan insanlar evde maksimum bir akım ölçer bulundurmalıdır.

   

  Zirve Akım Ölçer (Peak Flow Metre) Günde Kaç Kere Kullanılmalıdır?

  Peak Flow değerleri, her gün aynı saatte, tercihen bir kez sabah ve gece tekrar kontrol edilirse en iyisidir. Doktorunuza ne sıklıkta Peak Flow değerlenizi kontrol etmeniz gerektiğini sorunuz.
   

  Normal Zirve Akım(Peak Flow) Değeri nedir?

  Bu Değer birçok farklı faktöre bağlıdır, ancak farklı yaş ve uzunluktaki kadınlar ve erkekler için hesaplanan Tahmin Edilebilir Normal Değerler aralığı vardır.

  Genel bir kural olarak; ortalama Zirve Akım okumanız, çoğunlukla en iyi okumanın üçte biri veya daha altındaysa astımınız kontrol edilemeyebilir ve doktorunuzu veya astım hemşirenizi görmelisiniz.

   

  Kişisel En İyi Zirve Akım(Peak Flow) Değeri Nedir ?

  Kişisel en iyi pik ekspirasyon akımı (PEF), astımın iyi kontrol edildiği iki veya üç haftalık bir süre zarfında çocuğunuzun veya çocuğunuzun ulaşabileceği en yüksek pik akım sayısıdır. İyi kontrol ettiğinizde, kendinizi iyi hissettiğiniz ve herhangi bir astım belirtisi göstermediğiniz anlamına gelir.

  Kişisel en iyi PEF’ iniz önemlidir çünkü diğer pik akım okumalarınızın hepsinin karşılaştırılacağı sayıdır. Astım doktorunuzla birlikte geliştirilen astım eylem planınız bu sayıya dayanır.

  Kişisel en iyi zirve akım numaranızı bulmak için zirve akım değerlerini alın:

  Astım iyi kontrol edildiğinde iki ila üç hafta boyunca düzenli olarak günde iki kez Sabah ve Akşamın aynı saatlerinde
  Doktorunuz veya astım sağlığı uzmanınızın talimatı doğrultusunda aynı sayacı daima kullanmalısınız.

  Videolar Ayrıntılı Bilgi İçin İzleyebilirsiniz

   

   

  peak-250x250

  İletişim:
  Medikal Blok Medikal
  Medikal Kozmetik Tekstil İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
  Adres : Osmanağa Mah Rıhtım Cad. Reşit Efendi Sok No : 45 /A
  Kadıköy – İSTANBUL
  İletişim : 0216 405 28 28 – 0216 405 28 29 – 0216 349 80 80
  Fax : 0216 405 28 30
  Mobil : 0532 377 93 07 – 0530 286 53 43
  Mail : omronmedikal.net@gmail.com
  www.medikalblog.net

  Medikal Blog Whatsap Medikal Blog Whatsap

  Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir.
  Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir.
  Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır.
  Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

  Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, “Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur”. İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.

  Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

  Bize Yazın

 Medical ürünler iletişim