Sanal Şiddet Oyunları - Medikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, MedikalblogMedikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, Medikalblog

Anasayfa Blog Sanal Şiddet Oyunları

 • Sanal Şiddet Oyunları

  Son yıllarda çocuk katiller anne babaların yüreğini ağzına getirmeye devam ediyor.
  Kimse kendi çocuğuna böyle bir ihtimal vermese de dengesi bozuk bir çocuğun kurbanı olma korkusunu hiç yenememekte
  Sokaklar eskisi kadar güvenli değil; maalesef okullar da tam bir güven ortamı oluşturmuyor.

  Okullarda işlenen cinayetler, kavgalar; anne babaları tedirgin ediyor.
  Şiddet, gün geçtikçe bir kanser gibi çocukların arasında büyük bir hızla yayılıyor.
  Uzmanlar çocukları şiddet içerikli oyunlardan uzak tutmaya çalışsa da şiddet içerikli filmlerle mücadele edilse de sanal dünya, çocukların ruhlarını kirletmeye ara vermeden devam ediyor.
  Hatırlarsınız; Almanya’da bir lisede meydana gelen bir “katliam” tüm dünyayı dehşete düşürmüştü.
  Albertville Lisesi eski öğrencilerinden 17 yaşındaki Tim Kretschmer mezun olduğu okula, elinde pompalı bir tüfekle gelmiş ve rastgele açtığı ateş sonucunda on beş lise öğrencisini katletmişti.

  Alman kamuoyu, senede birkaç defa rastladığı ufak tefek(!)
  “şiddet” ve “cinnet” haberlerini-modern ve yoğun gündelik yaşamın da verdiği” duygu yoksunluğu” ile-magazin sayfalarında göz ucuyla okumaya alışmışken ilk defa böylesi böyle büyük bir trajediyi dünya manşetlerinden okumanın şaşkınlığını yaşıyor.
  Aslında yaşanan şaşkınlığın asıl nedeni, ölen öğrencilerin çok olmasından değil; katliamı yapan gencin, olayın hemen ardından polis sirenleri eşliğinde, “heyecanlı” kovalamacayla kaçması ve yakalanacağını anladığında da “onurlu (!) bir terörist” olarak kendi silahı ile intihar etmesiydi. İşte işin bu “püf noktası”, konunun uzmanlarının dikkatinden kaçmadığı gibi,

  Alman halkını da şaşkına çeviren ayrıntıyı oluşturdu.
  Çünkü bu ayrıntı, Almanların yakından tanıdığı ve çok sevdiği “yarı gerçek” bir internet oyununun “tam gerçek” gösterimi gibiydi.

  Olayın yaşandığı günün ertesinde yapılan açıklamalar, nefeslerini kesmiş, ayrıntılı haber bekleyen uzmanların ve Alman kamuoyunun korktuğu gerçeği doğrular nitelikteydi.
  Basına yansıyan ilk haberlerde, katliamın perde arkasında “yüksek sanal teknoloji oyunları” arasında yer alan en popüler oyun “Counter Strike” ismiyle anılmaya başlandı.

  Uzmanlar, “Herkesi öldür ve Geri dön” olarak da tanınan bu oyun (ve türevlerinin) çocuğu bir “şiddet” ve “ölüm makinesine” dönüştürdüğünü ve bu oyun türünün yasaklanması gerektiğini defalarca ilan etmişler; ancak Alman kamuoyu bu ikazları çok da ciddiye almamıştı.
  Zira kimse, kendi masum çocuğunun bir internet oyunu ile suç makinesine dönüşebileceğine ihtimal veremiyordu.
  Nitekim bu olayı gerçekleştiren Tim’i tarif edenler de aynı cümleleri kullanıyordu:

  “Tim çalışkan, sakin ve masum bir çocuktu.”

  Belki de uzmanların ısrarla üzerinde durduğu cümle de buydu:

  “İnternete emanet ettiğiniz çocuklarınızın, çok sakin ve masum olmasına aldanmayın.
  Kendi odasına bir kuzu sessizliğinde giren çocuklarınızın,
  “hepinizi öldüreceğim, türevi oyunlarla birer “şiddet makinesine” dönüşme ihtimali var!”

  Albertville Lisesi katliamında Almanların şaşkınlığı, işte bu ikazların gerçeğe dönüşmesinin bir sonucuydu.
  Sanal teknolojinin en keyif verici özellikleriyle donatılmış olan “Hepinizi öldüreceğim” türevi oyunların pençesine düşen bir kişi-ister genç olsun ister yaşlı- bu pencereden kolay kolay kurtulamıyor. Çünkü oyun, çok ciddi bir “psikolojik altyapı” ile hazırlanmış olduğu için oyunu oynayan oyuncular, bir süre sonra “psikolojik bağımlı” hale geliyor.
  Zira oyuncular, oyundaki diğer “terörist” arkadaşları ile bir “sanal sorumluluk” paylaşıyor.

  Kısaca oyundan bahsetmek gerekirse oyun, canlı olarak ve dünyanın her yanından katılımcıların bulunduğu bir ortak zemin üzerinde oynanıyor.
  Oyuna bağlanan her bir oyuncu önce kendine bir kimlik (kişilik) belirliyor.

  Oyuncu, seçtiği bu kişilikle, ya “terörist” olarak ya da teröristlerle mücadele eden
  “kontr-terörist” gibi oyuna dâhil oluyor. Oyunda, kendini terörist olarak tanımlayan oyuncu, elindeki silahla terör eylemleri düzenliyor ve “herkesi öldürmek”
  üzere bir yaşama kendini şartlandırıyor.
  Ancak bu tür oyunların CD üzerinden veya “offline” olarak oynanan diğer oyunlardan en büyük farkı; o sırada dünyanın başka bir bölgesinde oyuna bağlı bulunan ekip arkadaşı ile iletişim içinde olunması ve diğer terörist arkadaşlarla ortak sorumluluk paylaşımıyla hareket edilmesidir.

  Oyun, her ne kadar “sanal” bir oyun gibi olsa da oyuncular gerçekleştirecekleri terör eylemlerinde birbirleriyle “gerçek”
  iletişim halinde oldukları ve birbirlerine karşı ciddi bir sorumluluk taşıdıkları için bu tür oyunlara “ yarı gerçek yaşamlı oyunlar” deniliyor.

  Oyuna internet vasıtasıyla bağlanan kişiler, bir süre sonra çok yakın dostluklar kuruyorlar. Kurdukları dostlukları,
  “terör eylemleri” ile daha da pekiştiriyorlar.
  Başarılı geçen her bir terörist eylem, grup dayanışmasını ve oyuncular arasındaki bağı daha da arttırıyor.

  İşte risk de burada başlıyor.
  Bu oyunu oynayan oyuncular, bir yandan karşı taraftaki canlı bir kişiyle terörist eylemler planlamaya çalışırken bir yandan da sanki gerçek dünyada planladıkları terörist eylemlerin provasını sanal ortamda gerçekleştiriyorlar.

  Bu hali ile değerlendirildiğinde görüyoruz ki duygu dünyası çok hassas olan, içe kapanık ve sakin çocuklar, karşı taraftaki terörist arkadaşının da telkinleriyle tam bir “kurt adama” dönüşme riskini taşıyor.
  Evet, belki bugüne kadar Türkiye, böylesi bir katliamı hiç yaşamadı.
  Ama şu an internet cafelerin kuytu köşelerine gömülmüş veya kendi odasına hapsolmuş on binlerce masum çocuğun sanal terörist arkadaşıyla birlikte insan öldürmenin keyfini yaşadığından emin olabilirsiniz.
  Almanya’da yaşanan bu trajik olayın Türkiye’de yaşanmaması için ya ulusal düzeyde çok ciddi bir bilgilendirici kampanya başlatılmalı ya da
  sanal teknoloji kendi içinde “etik” kurallar belirleyene kadar bu tür “online” şiddet oyunlarına erişimi engellenmelidir.²

  Bilgisayarın Çocuğunuz Üzerindeki Olumsuz Etkisini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

  Ekonomik durumunuz uygunsa evinize bir bilgisayar alın.
  Böylece çocuğunuzun bilgisayar oynamak için sürekli olarak arkadaşına gitmesini, ya da atari salonlarına ve internet cafelere gitmek için evden
  kaçmasını engellemiş olursunuz. Özellikle okula giderken, hafta içinde çocuğunuzun bilgisayar oynamasına izin vermeyin.
  Bunu “yasakladım” anlayışı ile değil, nedenini açıklayarak yapın. Çocuğunuzun bilgisayar başında geçireceği zamanın yarım saatten fazla olmamasına dikkat ediniz.
  Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren planlı çalışma alışkanlığı kazandırın. Bilgisayar başında geçireceği süreyi çocuğunuzun görüşünü de alarak birlikte belirleyin ve belirlediğiniz süreyi aşmaması konusunda kararlı olun.
  Derslerine çalışmadan, ödevlerini yapmadan bilgisayar başına geçmemesi gerektiği konusunda kararlı olun.
  Bilgisayarda oyun oynamayı ya da uzun süre bilgisayar başında kalmayı (yapması gereken bir görevi yerine getirmesi için) ödül olarak kullanmayın.
  Çocuğunuzun bilgisayarın etkisinde çok fazla kalmaması için, küçük yaşlardan itibaren kitap sevgisi, okuma zevki ve alışkanlığı kazandırın.
  Çocuğunuzun bilgisayar dışında oyunlar oynaması, vakit geçirmesi için alternatifler sunun.
  Çocuğunuzla birlikte zaman geçirmeyi ihmal etmeyin.
  Bilgisayarın bulunduğu masanın ve çocuğun oturduğu sandalyenin, beden yapısına zarar vermeyecek nitelikte olmasına dikkat edin.
  Çocuğunuzun bilgisayar ekranına olan göz mesafesinin, göz sağlığına zarar vermeyecek şekilde olmasına özen gösterin.
  Çocuğunuzu bilinçsiz bilgisayar kullanımının zararlarından
  mutlaka haberdar edin.Zararlı sitelere girmemesi ve bunu alışkanlık haline getirmemesi için çocuğunuzun yalnız başına internet kullanmasına izin vermeyin.
  Buna dikkat etmezseniz maddî ve manevî zararlara uğrayabilirsiniz.¹
  Dipnot
  1- MUSTAFA USLU ( MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN ANNE BABA EĞİTİMİ )
  2- Pedagog ADEM GÜNEŞ (ÇOCUK TERBİYESİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR)
  Hatice ALABEY

  sanal_siddet_ve_cocuk

  İletişim:
  Medikal Blok Medikal
  Medikal Kozmetik Tekstil İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
  Adres : Osmanağa Mah Rıhtım Cad. Reşit Efendi Sok No : 45 /A
  Kadıköy – İSTANBUL
  İletişim : 0216 405 28 28 – 0216 405 28 29 – 0216 349 80 80
  Fax : 0216 405 28 30
  Mobil : 0532 377 93 07 – 0530 286 53 43
  Mail : omronmedikal.net@gmail.com
  www.medikalblog.net

  Medikal Blog Whatsap Medikal Blog Whatsap

  Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir.
  Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir.
  Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır.
  Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

  Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, “Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur”. İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.

  Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

  Bize Yazın

 Medical ürünler iletişim
mersin escort