Türkiye 'Antibiyotik' tiryakisi çıktı - Medikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, MedikalblogMedikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, Medikalblog

Anasayfa Hastalıklar Türkiye ‘Antibiyotik’ tiryakisi çıktı

 • Türkiye ‘Antibiyotik’ tiryakisi çıktı
  Yapılan araştırmalara göre,
  Türkiye’nin 2011 yılında ençok antibiyotik ilaçları kullandığı ortaya çıktı.
  Ancak bu konuda uyarılıyor!…
  Birçok hastalıkla mücadelede en etkin ilaçlar arasında yer alan antibiyotikler fiyat açısından değerlendirme yapıldığında yıl içinde en fazla harcama yapılan ilaç grubunu oluşturuyor.

  Türkiye’de antibiyotikler, toplam ilaç harcamasının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor.
  Antibiyotikler, satış yapılan kutu bazında değerlendirme yapıldığında da sıralamada ilk üçte yer alıyor.

  Uzmanlar, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ancak gereksiz kullanıldığında vücudun mikroba karşı duyarlılık kazanmasını sağladığından bir süre sonra etkisi azalan antibiyotiklerin, mutlaka hekim kontrolünde kullanılması, gereksiz tüketiminden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

  Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü
  Akılcı İlaç Kullanımı Şube Müdürü Uzman Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu,
  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, ilaçların yaklaşık yüzde 50’sinin yanlış ya da gereksiz kullanıldığını; gereksiz ilaç kullanımının hem insan sağlığına zararlı olduğunu hem de devlete ciddi miktarda maddi yük getirdiğini söyledi.
  Gereksiz ilaç kullanımında antibiyotikler ilk sırada Dedeoğlu, gereksiz ilaç kullanımının ve ilaç israfının tüm dünyada önemli sorun olduğunu, bunun önlenebilmesi için akılcı ilaç politikalarının hayata geçirildiğini anlattı.

  Akılcı ilaç uygulamasıyla, kişilerin bireysel bulgularına ve kişisel özelliklerine uygun olan ilacın, uygun sürede ve uygun dozda kullanıldığını ifade eden Dedeoğlu, Türkiye’nin en önemli sorunu, gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımıdır dedi.
  Dedeoğlu, hekim tarafından verilmedikçe bir başkasının önerisiyle antibiyotik kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak, Antibiyotikleri ağrı kesici olarak kullananlar bile mevcut.
  Unutulmamalı ki antibiyotiğin gereksiz kullanımı, direnç gelişmesine neden olabiliyor diye konuştu.

  2010 yılı verilerine göre antibiyotiklerin Türkiye’de dikkat edilmesi gereken en önemli ilaç grubu olduğuna dikkati çeken Dedeoğlu, şunları kaydetti:
  Fiyat bazında değerlendirme yapıldığında, antibiyotikler en fazla harcama yapılan ilaç grubu olarak görülmekte ve toplam ilaç harcamasının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturmaktadır.

  Satış yapılan kutu bazında değerlendirme yapıldığında ise antibiyotikler sıralamada yine ilk üçte yer almaktadır.

  En çok kullanılan ilk 30 ilaç incelendiğinde de kronik obstrüktif akciğer hastalıklarının (astım, amfizem, kronik bronşit) tedavisinde düzenli olarak kullanılması gereken inhaler (hava yolu ile alınan) ilaç formlarının, en yüksek maliyet getiren ilaç formları olduğu görülmektedir.

  Medikal Blog Whatsap Medikal Blog Whatsap

  Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir.
  Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir.
  Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır.
  Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

  Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, “Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur”. İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.

  Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

  Bize Yazın

 Medical ürünler iletişim