Uzun süre okula gidenler daha zeki oluyor - Medikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, MedikalblogMedikal Malzeme, Tıbbi Cihaz, Medikalblog

Anasayfa Diger Konular Uzun süre okula gidenler daha zeki oluyor

 • Uzun süre okula gidenler daha zeki oluyor
  Norveçli erkekler üzerinde yapılan bir araştırma,
  daha fazla okula gidenlerin zeka seviyesinin daha
  yüksek olduğuna işaret ediyor. Buna göre bir yıl daha
  fazla okumak, IQ’yu 3,7 puan artırıyor.
  Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin yayın
  organında yayımlanan araştırmaya göre bir yıl fazla okumak,
  IQ seviyesini yaklaşık dört puan artırıyor.

  Araştırmacılar, daha fazla okumanın yetişkinliğin
  başlangıcında zeka üzerinde önemli etkisi olduğunu belirtti.
  Ancak bunun çocuklar üzerinde etkisi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

  Daha yüksek zekayla daha fazla eğitim arasındaki ilişkinin daha
  önce tespit edildiğini belirten araştırmacılar, daha uzun süre
  okula gitmenin IQ’yu gerçekten geliştirip geliştirmediğini
  belirlemenin daha zor olduğunu,
  zira doğuştan yüksek zekası olan çocukların daha fazla eğitimi tercih
  etmiş olabileceğini vurguluyor.

  Norveç İstatistik Kurumu ve Oslo Üniversitesi araştırmaları
  kapsamında eğitim sisteminin 107,223 öğrenci üzerindeki
  etkisini inceledi.
  1955 ile 1972 arasında Norveç’teki bölgesel yönetimler,
  zorunlu eğitim süresini yedi yıldan 9 yıla çıkardılar.
  Bu uygulamayla öğrenciler 14 yerine 16 yaşında
  mezun olmaya başladı.
  Zorunlu eğitimdeki değişikliğin öğrenciler üzerindeki
  etkilerine 19 yaşlarına gelince bakıldı.
  İsveç ordusu askere alınacak bu yaştaki kişilere
  zeka testi uyguluyor.
  Araştırma sonucuna göre bir yıl daha fazla okumak,
  IQ’yu 3,7 puan artırıyor.
  Kaynak ntv sağlık

  Okul ve meslek tercihi

  Her ders yılı sonunda birçok anneler, babalar, çocuklar, gençler tasalanırlar. Anneler, babalar öğrenimlerini bir üst derecedeki okullarda devam ettirmek isteyen çocuklarını nereye vereceklerini bilmezler veya seçtikleri okullara gönderme imkânını bulamazlar. Daha fazla okumak istemeyen, çeşitli nedenlerle hayata atılmak zorunda kalan çocuklarına meslek seçmekte güçlükle karşılaşırlar. Kimi anneler, babalarda çocuklarının, ilgilerini, yeteneklerini düşünmeden onları diledikleri okullara, işlere girmeye zorlarlar. Bütün bunların sonucu olarak birçok çocuklar, gençler istemedikleri, daha doğrusu güçlü, derin, ana, temel eğilimlerine, bu eğilimlerinin bir sonucu olan ilgilerine, yetenekleri ne cevap vermeyen dolayısıyla sevmedikleri okullara, işlere girmek zorunda kalmaktadırlar. Yaradılışlarında yer alan gerektiği gibi yararlanamamaktadırlar. Kendilerinden beklenen başarılara ulaşamamaktadırlar.
  Her insan başarılı olmak ister. İster; çünkü başarıları ölçüsünde daha iyi şartlar İçinde yaşamak, başka bir deyişle, her an daha yeterli ve tam bir kendisi olmak, yokluk karşısında daha iyi direnmek imkânını bulur. Aynı şekilde insan hayatında her başarı bir daha iyi olabilme ümidi anlamını taşır. Gerçekten insan, varlığına yer alan daha iyi olabilme imkânını bütünlüğü ile harekete geçiren daha iyi olabilme ümidi ölçüsünde daima olabilen bir varlıktır. Hayatının her anında, o anın varlığı olabileceğini düşünebilen insan kolay kolay olmaması gereken bir varlık haline gelmez. Buna karşılık, daha iyi olamayan ve olamayacağına inanan insan kolaylıkla fena olabilir. İnsan, yeryüzünde en büyük amacını meydana getiren, düşüncelerini, duygularını, davranışlarını değerlendiren hayatı devam ettirebilmek için çalışmak, bir iş yapmak ister. Kendisi için her şey olan hayatın, her şeyin sonu olan, sonu gibi gördüğü yokluk karşısındaki direnme gücünü arttıran, devam ettiren her şeye karşı büyük bir ilgi duyar. Bu ilgi ölçüsünde başarıya ulaşır. Kelimenin gerçek anlamıyla başarılı insanlar en çok yapmak istedikleri daha doğrusu en iyi yapabilecekleri işlerde çalışmak imkânını bulabilen kimselerdir. Aynı şekilde, başarısızlık gösterenlerden çoğu aradıkları işleri bulamayanlardır, istemeye istemeye yaptıkları işlerde aradıklarının özlemini, gittikleri okullarda girdikleri işlerde, bir baskı ağırlığını duymalarıdır. Arzu etmedikleri için kendilerine sıkıntı veren, yapamayacaklarını anladıkları işlere başkaları tarafından zorlandıklarını düşünmeleridir. Bu baskıyı, zora sürekli bir şekilde tepki göstermek zorunluluğu ile kartlaşmalarıdır. Kimi öğrencilerin okullarda çalışanların işyerlerinde intibaksızlık göstermelerinin en önemli nedenlerinden biri de budur.
  İnsan başarılarında rol oynayan diğer güçlü faktör de yeteneklerdir. Yaradılıştan gelen genel varlığı devam ettirme, koruma imkanının birer intibak, başarı güçleri, belirtileri mahiyetini taşıyan yetenekler daha ziyade, çocukluk çağı sona ermesinden sonra, ön ergenlikte, erinlikten (buluğ)dan biraz önce kendilerini gösterililer. Erinlikten itibaren de daha belirli bir duruma ulaşırlar.
  Bununla beraber, bazı yetenekler daha erken de ortaya çıkabilirler. Bu konuda yapılan araştırmalara gör en önce müzik yeteneği kendini gösterir. Yalnız dahi çocuklar bir yana, müzik yeteneği on yaşından önce tamamıyla belirli bir şekli almaz. Genel olarak 11 yaşından sonra mekanik yetenekler ortaya çıkarlar. Bu yetenekler mekanik beceriklilik halini alırlar. Bundan sonra da resim yeteneği ile karşılaşırız. Bunları izleyen yetenekler için henüz kesin bir şey söylenememektedir. Bununla beraber. Matematik yeteneğinin 14 yaşına doğru iyice belli olduğunu, 16-17 yaşından sonra da edebiyat, bilim ile ilgili yeteneklerin ortaya çıktıklarını söyleyen birçok psikolog vardır.
  Kaynak: Okul ve Meslek Tercihi | Makale Kafe

   

  Medikal Blog Whatsap Medikal Blog Whatsap

  Ürün stoklarımızda mevcut olup, firmamıza uğrayarak ürünü tedarik edebilirsiniz, adres belirtirseniz ürün adresinize gün içinde kargoya verilir.
  Ürünlerimiz Fotoğraflarda Görüldüğü gibi %100 Orjinal, UBB Barkodlu,Faturalı ve 1. Kalitedir.
  Firmamızdan talep etmiş olduğunuz ürünler Aras kargo olarak gönderimi yapılır.
  Kargo Paket gizliliği vardır. Kargo Paketinde kesinlikle iletişim bilginiz dışında farklı bir açıklama bulunmaz. Satışta olan ürünlerimizin %95 stoklarımızda mevcut olup, Mağaza ürünleri olduğu için ürün kalmaması durumunda size bilgi verilecektir. Olası stok problemleri için şimdiden anlayışınıza teşekkür ederiz. iade ve değişim için bizimle iletişime geçin. İade kriteri ambalajı bozulmamış ve tekrar satılabilir durumda olmalıdır.

  Sağlık Bakanlığı 15.05.2014 tarihli 29001 sayılı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği doğrultusunda, “Medikal Ürünlerin internet aracılığı ile satışı durdurulmuştur”. İnternet sitemizde bulunan ve tanıtımını yapmış olduğumuz ürünlerin tamamı, bayisi olduğumuz ve yetkilendirilmiş olduğumuz firmaların ve Türkiye distribütörlerinin, ürünlerinin satışına firmamızın mağazasında devam etmektedir. Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için; Sağlık Bakanlığı ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni ile yetkili, Sorumlu müdür, Satış ve Tanıtım Elemanlarımız; soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden, sizlere yardımcı olacaktır.

  Anlayışınızdan ve firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

  Bize Yazın

 Medical ürünler iletişim